Se hvad der sker i Birkerød

Her finder du et bredt udvalg af teater, musik, foredrag og events. Lad dig underholde, bliv udfordret og måske endda bevæget?

Rasmus Nøhr

Den 07. Oktober klokken 20:00

Adam & Noah – Farvel og Tjak

Den 08. oktober klokken 16:30 & 19:00

Mike Andersen Band

Den 09. oktober klokken 20:00

Rudersdal Sommerkoncerter: Lufthavets Kvinder

Den 12. oktober klokken 20:00

Linda P – Sabotagehunger  

Den 13. december klokken 19:00

Lydfest x Høker

Den 14. oktober klokken 20:00

Gustav Piekut – BirKam 

Den 18. oktober klokken 19:30

PLUS 1: Ole Kibsgaard & Lisbeth Sagen – på Kulturcenter Mariehøj

Den 28. oktober klokken 13:00

Keld & Hilda – 60 + 40 = 100 år Jubilæums Show

Den 28. oktober klokken 20:00

FLYTTES til Støberihallen: Magtens Korridorer

Den 29. oktober klokken 20:00

Love Shop

Den 30. oktober klokken 20:00

Sigurður Flosason (ISL) / Lars Jansson (S) Kvartet

Den 03. november klokken 20:00

Suspekt + support: Emil Lange

Den 04. november klokken 20:00

Electric Guitars

Den 05. november klokken 20:00

Karl William

Den 06. november klokken 20:00

Alberte Winding 

Den 11. november klokken 20:00

Billy Cross 

Den 12. november klokken 20:00

Queen Machine i Birkerød Sport & Event Arena

Den 13. november klokken 20:00

Carl Nielsen Kvintetten – Birkam

Den 15. november klokken 19:30

The Dublin Legends (IE)

Den 17. november klokken 20:00

PLUS1: Jazzkollektivet 

Den 18. November klokken 13:00

Ivan Pedersen & Danmarks Næstbedste Trio

Den 18. november klokken 20:00

Scarlet Pleasure

Den 20. november klokken 20:00

The KutiMangoes

Den 21. november klokken 19:00

Christian Fuhlendorff – Det Sjovt!

Den 24. november klokken 19:00

Ginne Marker 

Den 25. november klokken 20:00

Maluba Orchestra – Musik af Marilyn Mazur,
Fredrik Lundin og Kasper Bai

Den 26. november klokken 20:00

Sømændene

Den 03. december klokken 20:00

DR Big Band feat. Erann DD & Miriam Mandipira
Merry Christmas, Baby!

Den 09. april klokken 20:00

Ensemble Midtvest – BirKam

Den 08. December klokken 19:30

Julie Berthelsen – Nordstjerne

Den 09. december klokken 20:00

Rikke Thomsen

Den 10. December klokken 20:00

Thorbjørn Risager & The Black Tornado

Den 11. december klokken 20:00

Plus1: Aggerbæk Swinger Julen Ind

Den 16. december klokken 13:00

Sigurd Barrett Juleshow – Mantzius for BØRN

Den 18. december klokken 15:00

Dorthe Nors & En linje i verden

Den 11. oktober klokken 19:00

Naturvidenskab: Yngre med årene

Den 12. oktober klokken 19:00

Babyrytmik

Den 13. oktober klokken 10:00 

De bedste billedbøger om det svære & det nære

Den 13. oktober klokken 19:00 

Folkestyre, skandaler & skæve historier

Den 14. oktober klokken 17:00 

Film for de yngste

Den 18. oktober klokken 10:30 

Film for de større

Den 18. oktober klokken 14:30 

Film for de yngste

Den 19. oktober klokken 10:30 

Film for de yngste

Den 20. oktober klokken 10:30 

Historie med ordbingo

Den 20. oktober klokken 14:30 

DR Klub Klassisk: Rued Langgaards Antikrist

Den 20. oktober klokken 17:00 

Film for de yngste

Den 21. oktober klokken 10:30 

Film for de større

Den 21. oktober klokken 14:30 

Film for de yngste

Den 22. oktober klokken 10:30 

Naturvidenskab: Pandemier i de sidste 200 år

Den 26. oktober klokken 19:00 

Danmarks største vælgermøde på biblioteket

Den 26. oktober klokken 19:00 

Babyrytmik

Den 27. oktober klokken 10:00 

Online booktalk: Spænding & feel good bøger til tween & teenager

Den 27. oktober klokken 19:15 

Workshop: Sammen om Verdensmålene

Den 28. oktober klokken 10:00 

Eva Tind & Kvinden der samlede verden

Den 28. oktober klokken 18:45 

Hop ind i bogen: Sammen md En ulv, en and & en mus

Den 29. oktober klokken 15:00

Hop ind i bogen: Sammen md En ulv, en and & en mus

Den 30. oktober klokken 10:00

Børnevalg 2021

Den 01. november hele dagen

Babyrytmik

Den 03. november klokken 10:00 

Filosofisk salon: Magt & frihed

Den 04. november klokken 19:00 

Motorik og stimulation af spædbarnet

Den 08. november klokken 10:00 

Helle Vincentz & Jorden under mig

Den 08. november klokken 19:00 

Naturvidenskab: Den inderste kerne

Den 09. november klokken 19:00 

Jesper B. Korndal & Birkerød Gymnasium

Den 11. november klokken 16:00 

Kulturcafé Hjemstavn: Tilbage til rødderne

Den 11. november klokken 17:15 

DR Klub Klassisk: Giuseppe Verdis Aida

Den 17. november klokken 17:00

Online booktalk Fantasy & sci-fi til tween & teenager

Den 18. november klokken 19:15

Vikingetidsquizzen

Den 22. november klokken 17:00 

Naturvidenskab: Vores cellers saltbalance

Den 23. november klokken 19:00

Babyrytmik

Den 24. november klokken 10:00 

Oneman-sprogshow med Michael Ejstrup

Den 29. november klokken 19:00

Mad til de smp

Den 30. november klokken 10:00 

Spillefilm: 007 – No Time to Die
Spillefilm: Margrete den første
Spillefilm: Ternet Ninja 2
Spillefilm: Forsvundet til Halloween 
Spillefilm: Familien Addams 2
Spillefilm: Paw Patrol – Filmen
Spillefilm: Dune
Spillefilm: A Star is Born
Spillefilm: Coda
Spillefilm: Boss Baby – Det bli’r i familien
Spillefilm: The Last Duel
Spillefilm: Skyggen i mit øje
Glas og Grafik

Den 19. september til 17. oktober

Årets Rudersdalkunster 2021

Den 23. oktober til 21. november

Familiedag: Halloween – (u)hyggeværksted

Den 31. oktober klokken 14:00

Tusmørkelitteratur: “Kvindelig/kvindeskæbner”

Den 01. november klokken 17:00

Birkerød Kunstmarked

Den 27 – 28 november

Fremtidens Kunstnere III

Den 04. december til 12. december

Lyserød Lørdag

Den 09. oktober

Vinterpause

 

Drop-In dåb

Den 09. oktober klokken 11:00