Se hvad der sker i Birkerød

Her finder du et bredt udvalg af teater, musik, foredrag og events. Lad dig underholde, bliv udfordret og måske endda bevæget?

Stærk & Sårbar-festival

Den 06. marts klokken 15:00

Novo Quartet – BirKam

Den 08. marts klokken 19:30

Don Gnu: M.I.S – Natten Lang

Den 10. marts klokken 20:00

Franck White – med band

Den 11. marts klokken 20:00

Everybody’s talking

Den 17. marts klokken 20:00

Karl Kristian

Den 18. marts klokken 20:00

Goss

Den 19. marts klokken 20:00

Kristian og Det Store Ramasjang Mysterie

Den 20. marts klokken 11:00

PLUS 1: Rikke Thomsen

Den 24. marts klokken 13:00

Heino Hansen’s Første Comedy Show

Den 25. marts klokken 19:00 & 21:30

Bremer/McCoy

Den 26. marts klokken 20:00

Fellowship – Jesper Bodilsen og Henrik Gunde

Den 31. marts klokken 20:00

TopToe Big Band Plays Tarantino & Bond
feat. Dawn Joseph (UK) & Bobo Moreno

Den 01. april klokken 20:00

Pink Floyd Project . “50 Echoes” 

Den 02. april klokken 20:00

Café Liva: I al slags vejr

Den 06. april klokken 20:00

Mathilde Falch

Den 07. april klokken 20:00

Trio Arkada – BirKam

Den 12. april klokken 19:30

Väsen-Duo (SE)

Den 21. april klokken 20:00

Rosalia De Souza / Jonas Johansen
Brazilian Quartet 2022

Den 22. april klokken 20:00

Repeatles – McCartney-koncert

Den 23. april klokken 20:00

Fællessang på Mantzius

Den 25. april klokken 19:30

PLUS 1: Radio Merkur 
På Kulturcenter Mariehøj

Den 28. april klokken 13:00

Dissing Las & Cross Band – Spiller Bo Dylan

Den 28. april klokken 20:00

Hardinger Band

Den 30. april klokken 20:00

Jacob Taarnhøj – Krøllehjern

Den 04. maj klokken 19:00

Mark le Fêbre – “Heldig” [Ekstra]

Den 05. maj klokken 19:00

Total Hip Replaement & Anyankofo

Den 06. maj klokken 20:00

Concerto Copenhagen – Birkam

Den 09. maj klokken 19:30

Det Store Malte Ebert Show

Den 11. maj klokken 20:00

Danser med Drenge

Den 13. maj klokken 20:00

Foredrag med Rasmus Tantholdt – Det vi så

Den 17. maj klokken 19:00

PLUS 1: Esben Just [Solo]

Den 19. maj klokken 13:00

Annika Aakjær

Den 19. maj klokken 20:00

Klubien & Co. spiller Danseorkestret

Den 20. maj klokken 20:00

Jan Gintberg . Død eller Leende

Den 21. maj klokken 19:00

Fællessang på Mantzius

Den 07. juni klokken 19:30

PLUS 1: Eight Days A Week 
På Kulturcenter Mariehøj

Den 16. juni klokken 13:00

Fællessang på Mantzius

Den 24. august klokken 19:30

Copenhagen Drummers

Den 24. september klokken 20:00

Lydmor – Naked

Den 29. september klokken 20:00

Pernilla Andersson

Den 01. oktober klokken 20:00

Natasha Brock – Ha’ det godt i Natasha-Land

Den 02. november klokken 19:00

Rikke Thomsen

Den 03. november klokken 20:00

Jacob Dinesen – The Joker’s Hand Tour

Den 10. november klokken 20:00

Ester Brohus & Knud Møller

Den 11. november klokken 20:00

Victor Lander – Weekend

Den 16. november klokken 19:00

Autofiktion og moderopgør

Den 03. marts klokken 14:15

Musikforestilling: Beat&Brøl
i Dinosaurland

Den 05. marts klokken 10:30

Motorik og stimulation af spædbarnet

Den 07. marts klokken 10:00

Ord i kaffen: Højtlæsning for voksne

Den 07. marts klokken 15:00

Ord i kaffen: Vi snakker om bøger

Den 15. marts klokken 14:30

Naturvidenskab: Ekstrem fordøjelse

Den 15. marts klokken 19:00

Invester dine penge grønt & sikkert

Den 23. marts klokken 19:00

Bliv dinosaurjæger for en dag

Den 26. marts klokken 11:00

Snak om klima md din kommune

Den 28. marts klokken 16:00

Bæredygtigt Fællesskab

Den 29. marts klokken 16:30

Naturvidenskab: Flagermus

Den 29. marts klokken 19:00

Læseguf & påskeæg

Den 30. marts klokken 16:00

Kulturcafé Norge

Den 30. marts klokken 19:00

Sy din egen stofpose

Den 31. marts klokken 14:00

Førstehjælp til baby

Den 04. april klokken 10:00

Ord i kaffen: Højtlæsning for voksne

Den 04. april klokken 15:00

Fyraftenkoncerter: Symfoniske Sjostakovitj 
genbesøgt

Den 05. april klokken 17:00

De bedste bøger: Stjerner, planeter & fjerne galakser

Den 05. april klokken 17:15

Reparationsværksted

Den 07. april klokken 14:00

Krea-værksted: Lav din egen raket

Den 07. april klokken 15:00

Ord i kaffen: Vi snakker om bøger

Den 19. april klokken 14:30

Babyrytmik

Den 20. april klokken 10:00

Det kærlige nej

Den 25. april klokken 10:00

Hop ind i bogen: Sammen med Lille Nø og Mindste Mo

Den 26. april klokken 16:00

Naturvidenskab: På rumsafari blandt Mælkevejens planeter

Den 26. april klokken 19:00

Hop ind i bogen: sammen med Lille Nø og Mindste Mo

Den 28. april klokken 16:00

Ord i kaffen: Højtlæsning for voksne

Den 02. maj klokken 15:00

Babyrytmik

Den 04. maj klokken 10:00

Gå optur gennem Vaserne – biodiversitet 100 %

Den 04. maj klokken 17:00

Litterær salon med musik & kagebord

Den 05. maj klokken 17:00

Tyvstart på Touren

Den 07. maj klokken 13:00

Cykelmyg for en dag – for børnefamilier

Den 07. maj klokken 13:00

Ord i kaffen: Vi snakker om bøger

Den 17. maj klokken 14:30

Babyrytmik

Den 18. maj klokken 10:00

Litteraturen finder sted i Rudersdal

Den 18. maj klokken 13:00

De fedeste bøger til sommerferien

Den 18. maj klokken 19:15

Børn spiller klassisk for børn

Den 22. maj klokken 14:00

Merete Pryds Helle & Det vågne hjerte

Den 31. maj klokken 18:30

Sommerbogen 2022

Den 10. juni til 20. august

Ord i kaffen: Vi snakker om bøger

Den 14. juni klokken 14:30

Babyrytmik

Den 15. juni klokken 10:00

De bedste bøger til din ferie

Den 22. juni klokken 16:00

Spillefilm: Parallelle mødre
Spillefilm: Rose
Spillefilm: The Batman
Spillefilm: Pil’s Eventyr
Spillefilm: Uncharted
Spillefilm: Syng 2
Spillefilm: ROH21 – Rigoletto
Spillefilm: ROH21 – La Traviata
Spillefilm: ROH21 – Swan Lak
BIldag / Torvedagene åbner
Den 07. maj 
Aftenåbent (butikker åbne til 21.00)
Den 25. maj 
Morgenbord
Den 13. august klokken 08:00 
Kulturnat (butikker åbne til 21.00)
Den 09. september 
Lyserød Lørdag
Den 08. oktober 
Efterårsferie (Aktivitet hver dag)
Den 15. til 23. oktober 
Black Friday
Den 25. november 
Juletræstænding
Den 27. november 
Jul i Hovedgaden (2. advent)
Den 04. december 
Jul i Hovedgaden (3. advent)
Den 11. december 
Jul i Hovedgaden (4. advent)
Den 18. december 
Vinterpause

 

Stærk & Sårbar-festival

Den 06. marts klokken 15:00

Novo Quartet – BirKam

Den 08. marts klokken 19:30

Don Gnu: M.I.S – Natten Lang

Den 10. marts klokken 20:00

Franck White – med band

Den 11. marts klokken 20:00

Everybody’s talking

Den 17. marts klokken 20:00

Karl Kristian

Den 18. marts klokken 20:00

Goss

Den 19. marts klokken 20:00

Kristian og Det Store Ramasjang Mysterie

Den 20. marts klokken 11:00

PLUS 1: Rikke Thomsen

Den 24. marts klokken 13:00

Heino Hansen’s Første Comedy Show

Den 25. marts klokken 19:00 & 21:30

Bremer/McCoy

Den 26. marts klokken 20:00

Fellowship – Jesper Bodilsen og Henrik Gunde

Den 31. marts klokken 20:00

TopToe Big Band Plays Tarantino & Bond
feat. Dawn Joseph (UK) & Bobo Moreno

Den 01. april klokken 20:00

Pink Floyd Project . “50 Echoes” 

Den 02. april klokken 20:00

Café Liva: I al slags vejr

Den 06. april klokken 20:00

Mathilde Falch

Den 07. april klokken 20:00

Trio Arkada – BirKam

Den 12. april klokken 19:30

Väsen-Duo (SE)

Den 21. april klokken 20:00

Rosalia De Souza / Jonas Johansen
Brazilian Quartet 2022

Den 22. april klokken 20:00

Repeatles – McCartney-koncert

Den 23. april klokken 20:00

Fællessang på Mantzius

Den 25. april klokken 19:30

PLUS 1: Radio Merkur 
På Kulturcenter Mariehøj

Den 28. april klokken 13:00

Dissing Las & Cross Band – Spiller Bo Dylan

Den 28. april klokken 20:00

Hardinger Band

Den 30. april klokken 20:00

Jacob Taarnhøj – Krøllehjern

Den 04. maj klokken 19:00

Mark le Fêbre – “Heldig” [Ekstra]

Den 05. maj klokken 19:00

Total Hip Replaement & Anyankofo

Den 06. maj klokken 20:00

Concerto Copenhagen – Birkam

Den 09. maj klokken 19:30

Det Store Malte Ebert Show

Den 11. maj klokken 20:00

Danser med Drenge

Den 13. maj klokken 20:00

Foredrag med Rasmus Tantholdt – Det vi så

Den 17. maj klokken 19:00

PLUS 1: Esben Just [Solo]

Den 19. maj klokken 13:00

Annika Aakjær

Den 19. maj klokken 20:00

Klubien & Co. spiller Danseorkestret

Den 20. maj klokken 20:00

Jan Gintberg . Død eller Leende

Den 21. maj klokken 19:00

Fællessang på Mantzius

Den 07. juni klokken 19:30

PLUS 1: Eight Days A Week 
På Kulturcenter Mariehøj

Den 16. juni klokken 13:00

Fællessang på Mantzius

Den 24. august klokken 19:30

Copenhagen Drummers

Den 24. september klokken 20:00

Lydmor – Naked

Den 29. september klokken 20:00

Pernilla Andersson

Den 01. oktober klokken 20:00

Natasha Brock – Ha’ det godt i Natasha-Land

Den 02. november klokken 19:00

Rikke Thomsen

Den 03. november klokken 20:00

Jacob Dinesen – The Joker’s Hand Tour

Den 10. november klokken 20:00

Ester Brohus & Knud Møller

Den 11. november klokken 20:00

Victor Lander – Weekend

Den 16. november klokken 19:00

Autofiktion og moderopgør

Den 03. marts klokken 14:15

Musikforestilling: Beat&Brøl
i Dinosaurland

Den 05. marts klokken 10:30

Motorik og stimulation af spædbarnet

Den 07. marts klokken 10:00

Ord i kaffen: Højtlæsning for voksne

Den 07. marts klokken 15:00

Ord i kaffen: Vi snakker om bøger

Den 15. marts klokken 14:30

Naturvidenskab: Ekstrem fordøjelse

Den 15. marts klokken 19:00

Invester dine penge grønt & sikkert

Den 23. marts klokken 19:00

Bliv dinosaurjæger for en dag

Den 26. marts klokken 11:00

Snak om klima md din kommune

Den 28. marts klokken 16:00

Bæredygtigt Fællesskab

Den 29. marts klokken 16:30

Naturvidenskab: Flagermus

Den 29. marts klokken 19:00

Læseguf & påskeæg

Den 30. marts klokken 16:00

Kulturcafé Norge

Den 30. marts klokken 19:00

Sy din egen stofpose

Den 31. marts klokken 14:00

Førstehjælp til baby

Den 04. april klokken 10:00

Ord i kaffen: Højtlæsning for voksne

Den 04. april klokken 15:00

Fyraftenkoncerter: Symfoniske Sjostakovitj 
genbesøgt

Den 05. april klokken 17:00

De bedste bøger: Stjerner, planeter & fjerne galakser

Den 05. april klokken 17:15

Reparationsværksted

Den 07. april klokken 14:00

Krea-værksted: Lav din egen raket

Den 07. april klokken 15:00

Ord i kaffen: Vi snakker om bøger

Den 19. april klokken 14:30

Babyrytmik

Den 20. april klokken 10:00

Det kærlige nej

Den 25. april klokken 10:00

Hop ind i bogen: Sammen med Lille Nø og Mindste Mo

Den 26. april klokken 16:00

Naturvidenskab: På rumsafari blandt Mælkevejens planeter

Den 26. april klokken 19:00

Hop ind i bogen: sammen med Lille Nø og Mindste Mo

Den 28. april klokken 16:00

Ord i kaffen: Højtlæsning for voksne

Den 02. maj klokken 15:00

Babyrytmik

Den 04. maj klokken 10:00

Gå optur gennem Vaserne – biodiversitet 100 %

Den 04. maj klokken 17:00

Litterær salon med musik & kagebord

Den 05. maj klokken 17:00

Tyvstart på Touren

Den 07. maj klokken 13:00

Cykelmyg for en dag – for børnefamilier

Den 07. maj klokken 13:00

Ord i kaffen: Vi snakker om bøger

Den 17. maj klokken 14:30

Babyrytmik

Den 18. maj klokken 10:00

Litteraturen finder sted i Rudersdal

Den 18. maj klokken 13:00

De fedeste bøger til sommerferien

Den 18. maj klokken 19:15

Børn spiller klassisk for børn

Den 22. maj klokken 14:00

Merete Pryds Helle & Det vågne hjerte

Den 31. maj klokken 18:30

Sommerbogen 2022

Den 10. juni til 20. august

Ord i kaffen: Vi snakker om bøger

Den 14. juni klokken 14:30

Babyrytmik

Den 15. juni klokken 10:00

De bedste bøger til din ferie

Den 22. juni klokken 16:00

Vinterpause

 

Spillefilm: Parallelle mødre
Spillefilm: Rose
Spillefilm: The Batman
Spillefilm: Pil’s Eventyr
Spillefilm: Uncharted
Spillefilm: Syng 2
Spillefilm: ROH21 – Rigoletto
Spillefilm: ROH21 – La Traviata
Spillefilm: ROH21 – Swan Lak
BIldag / Torvedagene åbner
Den 07. maj 
Aftenåbent (butikker åbne til 21.00)
Den 25. maj 
Morgenbord
Den 13. august klokken 08:00 
Kulturnat (butikker åbne til 21.00)
Den 09. september 
Lyserød Lørdag
Den 08. oktober 
Efterårsferie (Aktivitet hver dag)
Den 15. til 23. oktober 
Black Friday
Den 25. november 
Juletræstænding
Den 27. november 
Jul i Hovedgaden (2. advent)
Den 04. december 
Jul i Hovedgaden (3. advent)
Den 11. december 
Jul i Hovedgaden (4. advent)
Den 18. december