Se hvad der sker i Birkerød

Her finder du et bredt udvalg af teater, musik, foredrag og events. Lad dig underholde, bliv udfordret og måske endda bevæget?

Program for September – Oktober – November
Hans Philip

Den 25. november klokken 20

Oilly Wallace Celebrating Charlie Parker 100 Years

Den 27. november klokken 20

Landterne Tænding  

Den 29. november klokken 13:00

Scandinavian Pink Floyd Project  

Den 05. december klokken 17:00 & 20:00

Peter Sommer & Tiggerne 

Den 13. december klokken 20:00

Julie Berthelsen – Nordstjerne 

Den 17. december klokken 20:00

Nikolaj Stokholm – Turen Går Til Nikolaj Stokholm  

Den 27. januar klokken 19:00 & 21:30

Ida Corr

Den 29. januar klokken 20:00

Erik Clausen – Fra Den Ene Hjernehalvdel Til Den Anden  

Den 03. februar klokken 19:30

Dopha

Den 03. februar klokken 20:00

Jonah Blacksmith Trio  

Den 04. februar klokken 20:00

Scarlet Pleasure 

Den 05. februar klokken 21:00

Sanne Søndergaard – Selvsær

Den 10. februar klokken 20:00

The Dublin Legends (IE)

Den 11. februar klokken 20:00

Knud Romer – Småt er Godt, Stort er Lort  

Den 24. februar klokken 19:00

Rune Klan – Håbefuld

Den 25. februar klokken 19:00

Ginne Marker 

Den 27. februar klokken 20:00

Keld & Hilda – “60 + 40 = 100 år” Jubilæums Show  

Den 04. marts klokken 20:00

The KutiMangoes

Den 05. marts klokken 20:00

Linda P – Sabotagehunger

Den 10. marts klokken 19:00

Thorbjørn Risager & The Black Tornado

Den 12. marts klokken 20:00

Alex Nyborg Madsen & A Circle Of Friends  

Den 13. marts klokken 20:00

Burhan G – Akustik

Den 18. marts klokken 20:00

Rasmus Nøhr

Den 19. marts klokken 20:00

Uffe Holm – StayTheFuckHome  

Den 24. marts klokken 19:00

Alberte Winding

Den 25. marts klokken 20:00

TopToe Big Band Plays Tarantino & Bond
feat. Dawn Joseph & Bobo Moreno 

Den 26. marts klokken 20:00

Magtens Korridorer

Den 27. marts klokken 20:00

Ditte & Louise – Gode Kasser

Den 07. april klokken 20:00

Jørgen Klubien & Co. Spiller Danseorkestret

Den 09. april klokken 20:00

Christian Fuhlendorff – Det Sjovt!

Den 15. april klokken 19:00

Karl William

Den 17. april klokken 20:00

Väsen (SE)

Den 22. april klokken 20:00

Knud Romers ABC: Et musikalsk dansealfabet

Den 01. maj klokken 12:00

Repeatles

Den 08. maj klokken 20:00

Rocazino

Den 13. maj klokken 20:00

Dansker med Drenge

Den 21. maj klokken 20:00

Aarhus Jazz Orchestra feat. Randy Brecker & Mats Holmquist  

Den 17. september klokken 20:00

Adam & Noah – Farvel og Tjak

Den 08. oktober klokken 16:30 & 19:00

Kulturcafé Island

Den 25. november klokken 19:00

Livestream: Vigdis Hjorth

Den 26. november klokken 19:30 på facebook

Hop ind i bogen: Sammen med en ulv, en and og en mus

Den 28. november klokken 10:30 

Bær dit barn trygt

Den 28. november klokken 10:30 

Eva Smith

Den 03. december klokken 17:00 

Sårbarhed gennem medier – Bloom / SIEN / 100blaa

Den 17. december klokken 17:00 

Køn og sårbarhed . Victor Boy Lindholm

Den 17. december klokken 17:00 

Virtuel Julefejring 

Den 29. november klokken 17:00

Vinterpause

 

Julekoncert

Den 29. november klokken 16:00

Spillefilm: Druk
Spillefilm: Erna i krig
Spillefilm: Malous jul
Spillefilm: Retfærdighedens ryttere 
Spillefilm: Herself
Spillefilm: Croods 2 – En ny tid
Spillefilm: Julemandens datter 2
Spillefilm: Familien bigfoot
Birkerød Kunstmarked

Den 28-29. november

Fremtidens Kunstnere II

Den 05-13. december

Transformationer – fra iagttagelser til abstaktion

Den 09. januar – 07. februar

Familiedag – Maskeværksted

Den 07. februar klokken 13:00

“Kvindeliv/Kvindeskæbner”

Den 08. februar klokken 17:00

Metamorfoser og myter

Den 13. februar – 14. marts

Musik- og Digterdag

Den 13. februar

“Kvindelig/kvindeskæbner”

Den 08. marts klokken 17:00

Samklang

Den 20. marts – 18. april

Indtryk fra Provence

Den 24. april – 23. maj

Smykker og vævning helt konkret

Den 29. maj – 20. juni